Kynsimeditaatio
06.05.2010 16 kommenttia
Yritän keskittyä. Yritän rauhoittua. Nyt kerron teille miten tein syväpuhdistavan kynsikuorinnan, lasiviilauksen ja kosteuttavan kynsinaamion.
Ensin käsiä liotetaan hailakassa vedessä niin kauan että ne iho muuttuu ruttuiseksi. Tämän jälkeen on hyvä hetki leikata varovaisesti kovettumia kynsien reunoista, mutta tässä kohtaa pitää olla varovainen. Iho pehmenee todella paljon ja voi innostua leikkaamaan liian syviä koloja ihoon.
Seuraavaksi vuorossa on Nail InDulgement -kuorinta. Aine tuoksuu jännästi hunajan, mantelin ja kaurapuuron sekoitukselle. Se hierotaan huolellisesti kynsiin ja sormenpäihin, mutta huom ei koko käsiin koska se on tarkoitettu kynsikuorintaan ja on niin skrodea että käsien iho ei oikein tykkää ainakaan jos hieroo liian kovaa koko kämmenelle. Koko kuorinnan ajan kannattaa olla ihan rauhassa ja hengitellä syvään.
Kuorinnan jälkeen on vuorossa välivaihe, jonka mää käytin tänään minttuteen hörppimiseen. Välivaiheen aikana siis kuivataan kädet ja odotellaan sitä että kynnet kovettuvan vähän eivätkä ole sellaiset platkut. Väliajan voi käyttää myös venyttelyyn tai tehdä keskittymisharjoituksen.
Seuraavaksi laitetaan Deep Moist InDulgement Shock -kynsinaamio. Töhnä on vaaleanvihreää ja tuoksuu basilikalle. Naamiota levitellään reilu kerron mutta vain kynsien päälle, koska kuten kuorinnankin yhteydessä, aine on tsudua ja se on takoitettu vain kynsille.Annetan vaikuttaa 10-15 min.Sinäaikana mätein tasapainoharjoituksia ja venyttelin pohkeitani.
Lopulta naamio kuivuu ja sitä ei pestä vaan krapsutellaan hellästi pois. Annetaan kynsien taas kuivua. Tässä välissä join lisää teetä ja kävin kusella.
Kun kynnet ovat kuivat ja kosteutetut, ne viilataan lasiviilalla, joka ei liuskoita kynsiä. Lopuksi käsiin ja kynsinauhoihin levitetään Pampering InDulgement Deep Deep Moisturahia. Tuoksuu inasen mentolilta ja freesaa.
Hitto kun mää en ole mistään enää löytänyt noita InDulgemet -tuotteita kun niiden valmistus lopetettiin Italiassa enkä ole vielä onnistunutlöytämään yhtä hyvää kynsien täysihoitosarjaa tilalle. Onneksi täydellinen kynsihuolto tarvii tehä vaan n. kerran kuukaudessa eikä noi aineet kulu ihan älytöntä vauhtia. Se jäi vituttaan ku tolla sarjalla oli sellanen siruunan ja bergamotin tuoksunen käsivesi, niinku kasvoveden tyyppinen, joku Splash Explore InDulgement, mutta sitä en saanut koskaan hankittua. Pitää käyttää päivittäisessä käsihuollossa tavallista kasvovettä 😦
Tää oli siis sellanen Liisukan kans sovittu rauhottumisharjoitus, eli kuvailen ja elän hitaasti ja tarkasti läpi jonku hetken elämässäni.
Ja näitä on luvassa lisää !
Ai niin,sisko sit tulee tänne ja tulopäiväksi varmistui 15. päivä.Pitää ottaa tääkin niinku mielenhallintaharjoituksena.
Ai niin sit ihan hirvee juttu. Miks tää kaikki paha ei voinut jäädä Niko Niemeen? Paikallisradio kertoi,että taas on Tampereen vesiin hukkunut nuori mies yöllisen baarireissun päätteeksi.
http://www.radio957.fi/index.php?option=com_sbsarticle&tmpl=blog&cid=4471&cat=1
Mä olin kutsumassa jo valkotakkisia…
Onko tarjous Seijan kellistämisestä voimassa? 😉
Sorgen nyt, mut oliks tää postaus vitsi ?
Niin, mä kysyin samaa… Mut on nähtävästi olemassa äärimetroseksuaaleja. Jossei tietäis, väittäisin äijää niin umpigayksi, ettei kukaan…
Nyt kyllä hiukan naurattaa.
Ensin tuijotin huuli pyöreenä tätä postausta pitkän tovin enkä oikein pystynyt reagoimaan mitenkään.
Mutta siis nyt naurattaa!
Niin, samoin. Sit tajusin että kyseessä siis todella on oma kokemus liittyen kynsien hoitoon… Sick. Mutta kuki tyylillään! 😉
Tunnen hämmentävää kynsienhoitoalemmuutta. Ja musertavaa syyllisyyttä siitä, etten eilen juonut illalla vihreää teetä vaan tein sen sijaan paahdetun banaani-maapähkinä-leivän á la Elvis Aron Presley.
Mun seuraava kysymys oliskin ollu, että onks tää kirjoittaja sit homoseksuaali, mutt tossahan toi vastaus tuliki, et ’pelkästään’ metroseksuaali. Joka käsite sai kyllä ihan uudenlaisen merkityksen tällasen täti-ihmisen sanastossa… 🙂
No sori, mutta mulle tuli tästä hyvin elävästi mieleen Amerikan Psyko (kirja, leffaa en oo nähny) ja ootin vaan koko ajan et koska alkaa veri lentää 😀
Heihei, nyt peli poikki! 😀 Eiköhän netissä ole jo tarpeeksi kaikkia kauneus- ja muotiblogeja. pissikää te nyt vaan ristiin, elkääkä alkako pitämään mitään rättiblogia! 😉
Herranjumala, hetken olen lukematta ja sitten jo ollaan tällä tasolla… P-man onko sulla lääkitys varmasti ihan kunnossa? 😀
ps. Terveisiä kauniista Suomen Turusta.
en minä vaan Yontte!!!!!!! Pois tollaiset homoilut meikästä. Yontte on ehkä lievästi sanoen hurahtanut outouksiin… 😉 Meditaatio, askensio, gojimarjat, sidekudosjooga, sielunhoito jne… Voi herraluoja. Vessaan ei mahdu ees omat partavedet ku kynsisetit on joka puolella…
Yontte. liityksää tähän jotenki?
http://pukeudu.fi/blogi
Haa, kiitos P-man loistavasta blogivinkistä. Vaikuttaa just sellaselta mitä mun mielestä uupuu koko suomalaisesta kulttuurista: miehekkäälle miehelle tarkoitettua painavaa asiaa tyylistä ja muodista eikä mitään vitun sääret venkurassa poseeraavia teinityttöjä tai homoja.
Aion kyllä tehä näitäarkisiin hetkiin liittyviä meditaatioharjoituksia enemmänkin, terapeuttini määräys. Nimim.liian monta vuotta oravanpyörää.
Huomenna voisin vaikka oikeian antaumuksella juoda kahvia tai nyppiä ylimääräiset karvat kasvojeni alueelta.
Jep, vaikutti ihan hyvältä. Googletin pukeutumisneuvojaa ja päädyin tonne. Hetken luulin jo et me jotain proggista, mist meigä ei tiedä mittään.
Ootko ihan varma noista meditaatioista? Niinku sanoinki tänään safkalla, niin mun mielestä toi on vähän häiriintynyttä… 😉
Pidetään huomenna kotitoimistopäivä, jos se muikkilaumaki kerta perui miitingin? nukutaan pitkään, käydään juoksee yhe ja sit sauna kuumaks? Huomasitko muuten, et keskimmäinen laude vetelee viimeisiään? Varmaan meni vappuna lopullisesti. Tänään otin nopeen askeleen sen päälle, ja luulin hetken, että kuolen, ku se antoi periks ja horjahdin. täytyy korjauttaa se, ennen ku jok oikeesti kuolee ens bileissä. Mäpä kysyn Sasua, joskos vois korjaa sen. 😀 Ja samalla sais veistää meille parit seinään kiinnitettävät puiset pullon/drinksun pidikkeet nurkkaan.
Päivitysilmoitus: Minä juon nyt kahvia « Ristipissarit